Ciekawostki o drewnie

Drewno ma szereg zastosowań. Stanowi bowiem podstawowy surowiec do produkcji mebli, a coraz częściej w Polsce używa się go także do produkcji domów. Ostatnie lata pokazały rosnący trend na naczynia, dekoracje a nawet biżuterię drewnianą. Oprócz znanego wszystkim zastosowania drewna jakim jest tworzenie konstrukcji , znaleźć można pozyskiwanie energii czy wytwarzanie papieru. Materiał ten jest łatwo dostępny , dlatego wachlarz jego zastosowań wciąż się powiększa. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat drewna, o których być może nie wiesz😊

Długowieczność drewna – odpowiednie przechowywane i zabezpieczone może wytrzymać o wiele dłużej, niż inne materiały. Przechowywane pod zadaszeniem, w odpowiednich warunkach może przeleżeć nawet 150 lat, natomiast zaimpregnowane meble stojące w pomieszczeniach, gdzie temperatura i wilgotność powietrza są w miarę stałe mogą przetrwać nawet 2 tysiące lat!

Prawdopodobnie najstarsze drewniane drzwi znalezione niedaleko Zurichu liczą około 5 tysięcy lat. Wykonane zostały z drzewa topoli, czyli materiału łatwo dostępnego a jakże trwałego.

Najdłuższa deska świata pochodzi z Polski, a dokładnie z Szymbarku. Mierzy 46,53 metra, wykonana została z drzewa daglezji ściętej na Kaszubach. Wykonana ręcznie dzięki współpracy prawie 300stu osób, została wpisana do księgi rekordów Guinessa i do dziś dumnie broni swojego tytułu.

Najdłuższa deska świata
Najdłuższa deska świata

Drewno a świat muzyki – pierwszy instrument został wykonany właśnie z drewna. Były to prawdopodobnie afrykańskie dunduny lub australijskie dzidżeridu. Do najbardziej popularnych drewnianych instrumentów muzycznych należą skrzypce i gitara. Ciekawostką jest, że w przypadku gitary elektrycznej twardość drewna użytego do jej produkcji decyduje o barwie dźwięku natomiast gęstość drewna wpływa na długość wybrzmienia.

Najdroższe drzewo świata to Oud, czyli drzewo agarowe. Rośnie na terenach kilku krajów Azjatyckich, m.in. Bangladesz. Swoją cenę zawdzięcza żywicy, która jest jedną z najdroższych na świecie. Dlaczego? A dlatego, ponieważ ta wytwarza się bardzo rzadko i tylko wtedy, gdy drzewo zostało zakażone grzybem, a olejek produkuje się jedynie z drzew, które osiągnęły minimum 100 lat.

Drewno wytwarza naturalny zapach pochodzący z żywic, olejków eterycznych i garbników, który ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. W zależności od gatunku drewno może odprężać, pobudzać, działać antybakteryjnie i obniżać ciśnienie krwi. Zapach sosny niweluje poczucie zmęczenia, łagodzi kaszel czy objawy astmy.

Najtwardsze drewno świata to Sideroxylon, czyli tzw. drzewo żelazne. Drewno tego gatunku jest tak gęste, że metr sześcienny waży prawie1.5 tony! Natomast najtwardszym drzewem rosnącym w Polsce jest nie dąb, jak myśli wiele osób, a grab.

Najwyższy obecnie wieżowiec drewniany na świecie znajduje się w mieście Brumunddal w Norwegii i nazywa się Mjøstårnet – mierzy 85,4 metra i ma 18 pięter. Został wykonany w technologii drewna klejonego krzyżowo (CLT).

wieżowiec z drewna
Wieżowiec z drewna